_SAM2387
Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Anita Gurbisz . Posted in Aktualności, Archeo turystyka, Główna, Okołopodróżniczo 4928 Brak komentarzy

Muzeum mieści się przy ul. Senackiej 3, w niewielkiej odległości od głównego Rynku w Krakowie, zaledwie 5 min spacerkiem. Wejście zlokalizowane jest od strony plant. Już sam wizerunek odrapanej frontowej ściany i sfatygowanych drzwi nawiązuje do historycznego miejsca i otchłani wieków, gdzie przyjdzie nam spędzić najbliższą godzinę.

muzeum archeologiczne w Krakowie Anita Gurbisz Sztuka Podróżowania archeoturystykaNie zrażajmy się jednak, wnętrze kryje same skarby…

Muzeum to jest najstarszą archeologiczną placówką w Polsce. Powołano je początkowo jako Muzeum Starożytności już w 1850 roku. Natomiast od 1967 roku do dnia dzisiejszego na jego główną siedzibę zaadaptowano zabytkowy kompleks budynków po więziennych św. Michała przy ul. Senackiej. Ciekawostką może być informacją, iż w jednej z cel byłego więzienia powstał wiersz i znany dziś „przebój”- Góralu, czy ci nie żal. Stało się to gdy z góralem z Chochołowa przebywał pisarz Michał Bałucki. Efektem ich wspólnych przeżyć był ów wiersz poety.

Pomieszczenia więzienne zaadaptowano na pracownie, bibliotekę, magazyny i sale wystawowe. Obecnie w magazynach i na wystawach (wraz z Oddziałem w Nowej Hucie) znajduje się ponad 500 tys. zabytków. W dużej mierze są to przedmioty ofiarowane dla Muzeum przez odkrywców, kolekcjonerów i zbieraczy. Jednak podstawą zbiorów są materiały pozyskane drogą badań archeologicznych. Pochodzą one z terenów dawnej Rzeczypospolitej (Ukraina, Litwa, Białoruś) oraz przede wszystkim z terenu Małopolski, która jako teren macierzysty stanowi główny obszar zainteresowań Muzeum. Najcenniejszymi obiektami które mamy możliwość oglądać będą:

  1. muzeum archeologiczne w Krakowie Anita Gurbisz Sztuka Podróżowania archeoturystykaWyroby z kości i ciosów mamuta odkryte w Jaskini Mamutowej datowane na 20 tys. lat p.n.e.
  2. Kamienny posąg Światowida z IX wieku znaleziony w XIX wieku w rzece Zbrucz na Ukrainie
  3. Kolekcja zabytków staroperuwiańskich kultur Mochica i Chimu, zebrana przez Władysława Klugera
  4.  sarkofagi egipskie z mumiami z IV w. p.n.e.) z badań Tadeusza Smoleńskiego w Egipcie
  5. kolekcja zabytków numizmatycznych gromadzonych w czasie II wojny światowej przez żołnierzy Armii Polskiej na Bliskim Wschodzie

muzeum archeologiczne w Krakowie Anita Gurbisz Sztuka Podróżowania archeoturystykaINFO PRAKTYCZNE:

Niedziela – wstęp wolny do gmachu głównego.

W poniedziałek wstęp wolny do podziemi Kościoła św. Wojciecha.

Ceny biletów: normalny 7 pln, ulgowy 5 pln

 

Oficjalna strona muzeum: http://www.ma.krakow.pl/

 

 

Uncaught exception: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12)