leatherman_Wave_CapCrimper_BLK_831332
Letherman New Wave – wielofunkcyjny multitool do zadań specjalnych

Letherman New Wave – wielofunkcyjny multitool do zadań specjalnych

Maciej Cybulski . Posted in Aktualności, Główna, Recenzje, Recenzje sprzętu, Sprzęt do zadań specjalnych 5414 2 komentarze

Leatherman New Wave jest chyba najlepszym, jeśli chodzi o relację cena/możliwości/jakość, multitoolem firmy Leatherman. Stosowany z uwagi na swą wszechstronność w wojsku,
inżynierii, jak również w szeroko pojętym survivalu. Jego zalety z pewnością docenią też podróżnicy.

Letherman New Wave Multitool

Multitool dostarczany jest w szarym pudełku lub w plastikowej zgrzewce. Może nie jest to najlepsze marketingowo opakowanie, jednak w tym przypadku nie opakowanie stanowi o wnętrzu i „mocy” narzędzia. 

Po otwarciu opakowania jawi się nam niewiele ponad 240 gramowy multititool, który już na pierwszy rzut oka odróżnia się od innych tego typu narzędzi dwoma ostrzami z blokadą liner-lock – ostrze „proste” i ząbkowane . W ostrzach jest wydłużony otwór, znacznie ułatwiający otwieranie ich jedną ręką. Ostrza mają po 75 mm długości i wykonane są ze stali nierdzewnej.Multitool_Leatherman_Wave_BLK_otwieranie_det

wave-onehandCo prawda ostrza te nie zastąpią nam na co dzień porządnego noża z mocną klingą ze stali, jednak… nie takie jest ich przeznaczenie :)

Specyficzny kształt ostrza podstawowego – wydłużony drop point z lekko podkreślonym fałszywym ostrzem biegnącym niemal na całej długości – doskonale sprawdza się przy przebijaniu nawet grubych materiałów np. skóry, czy płótna sztormowego. Przy czym blokada liner-lock trzyma mocno i pewnie, zatem wszelkie cięcia są bezpieczne dla użytkownika.

Ostrze podstawowe, wykonane ze stali 420HC sprawia wrażenie (i jest) bardzo ostre. Stal 420HC jest pochodną stali 420, która to za sprawą niskiej zawartości węgla (>0.5%) jest miękka i szybko się tępi. Jej zaletą jest bardzo wysoka odporność na korozję. Skład: C 0.15-0.6%, Mn 1.0%, Cr12-14%. Jeśli chodzi natomiast o samą stal 420HC, to zawiera więcej węgla, co poprawia parametry mechaniczne kosztem nierdzewności. Skład: C 0.5-0.7%, Mn 0.35-0.9%, Cr 13.5%.

waveOstrze potrójnie ząbkowane wykonane ze stali 420HC, jest również niesamowicie ostre, dobrze sprawdza się przy cięciu grubych materiałów i bez problemu możemy je wykorzystać jako ostrze typu Rescue Tool, np. możemy nim przeciąć pas samochodowy, różnego rodzaju linki z materiałów sztucznych lub naturalnych, czy też przecinać ubrania.

Jakość ostrzy jest na tyle dobra, że po przytępieniu, przywrócenie ich do dawnej ostrości wymaga jedynie kilku pociągnięć na ostrzałce diamentowej.

Budowa multitoola daje nam możliwość otwarcia  4 narzędzi (dwóch noży, oraz pilnika i piłki) bez konieczności rozkładania kombinerek, w tym dwóch (noży) jedną ręką.wave-clsd-fanned

Piłkę otwieramy poprzez „zahaczenie” paznokciem wyfrezowanej szczeliny (podobnie otwieramy pilnik), jest to wygodne rozwiązanie, tym bardziej, że wszystko jest perfekcyjnie dopasowane i pracuje bardzo lekko. Piłka posiada dwa rzędy bardzo ostrych, agresywnych zębów. Bez problemu radzi sobie czy to z dębem, czy brzozą. Zarówno piłka jak i pilnik zabezpieczone są blokadą liner-lock.

wave-bit-drverKombinerki-szczypce w Wave’ie mają wąskie zakończenia,  jednocześnie są bardzo masywne i wytrzymałe, co umożliwia szerokie ich zastosowanie. Krawędzie szczypiec są hartowane, wyprofilowane i utwardzone do cięcia twardego drutu, szczypce posiadają też krawędzie do cięcia standardowego. Podstawa szczęk jest dodatkowo wzmocniona poprzez poszerzenie i przeprofilowanie. Całość pracuje lekko i pewnie, tak że nie trzeba obawiać się o uszkodzenie przy używaniu dużej siły przy pracy. Brak luzów.

W odróżnieniu od starszej edycji tego modelu (sprzed 2004 roku), tutaj mamy do dyspozycji 2 gniazda bit’owe dla wymiennych końcówek śrubokrętów.

Śrubokręty to chyba narzędzia, które używane w multitoolu są równie często, jak noże. Wave oferuje nam 2 zestawy bitowych śrubokrętów (płaskie i krzyżowe) oraz dodatkowo jeden duży solidny płaski. Duże gniazdo końcówek (+ dwie wymienne końcówki: płaska i krzyżak) posłużą nam do odkręcania średniej wielkości śrubek płaskich albo krzyżakowych a po dokupieniu 21-częściowego zestawu Leatherman Bit Kit – także wielu innych. Z uwagi na to, że gniazdo i końcówka są dość krótkie, to by odkręcać bardziej zagłębione śrubki musimy zaopatrzyć się w Leatherman Bit Driver Extender (dł. 8,25 cm) umożliwiający wydłużenie zasięgu wkrętaka.Multitool_Leatherman_Wave_BLK_zlozony_det

Małe gniazdo końcówek (+ dwie wymienne końcówki: płaska i krzyżak) wraz z końcówkami posłużą nam do odkręcania bardzo małych śrubek płaskich lub krzyżakowych, np. w okularach.  Niestety mały śrubokręt jest bardzo delikatny i łatwo ulega złamaniu, jednak bardzo tanio i prosto można go wymienić, zatem nie przyćmiewa to pozostałych walorów narzędzia.

W przypadku prac nie wymagających użycia dużej siły docisku, oba śrubokręty sprawują się doskonale.

Przecinacz do kabli i przecinacz do drutu znakomicie spełniają swoją rolę – bez problemu  przecinają małego i średniego rozmiaru kable.

Nożyczki – bardzo dobrze radzą sobie z cięciem zarówno cienkiego papieru, jak i grubej tektury. Otwierają się wygodnie i bez problemu, dzięki wygodnemu mechanizmowi z bardzo trwałą sprężyną. Konstrukcja nożyczek umożliwia bezpieczne ich używanie i składanie.

leatherman_bit_kit_934875Dodatkowo Wave posiada standardowy, zintegrowany otwieracz do butelek i konserw z umieszczonym na nim ściągaczem do izolacji, które zachowują się dokładnie tak jak by można tego od nich oczekiwać :)

Multitool Letherman New Wave, to doskonały zestaw narzędzi o wysokiej wytrzymałości, bardzo dobrze leży w dłoni. Nie wymaga specjalnych zabiegów  konserwacyjnych. Wystarczy po używaniu, raz na jakiś czas przemyć go w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń i może czasem naoliwić (choć nie jest to koniecznością)

Pokrowiec. W zestawie z multitoolem otrzymałem nylonowy pokrowiec zapinany na rzep, co nie jest najlepszym funkcjonalnie rozwiązaniem. Zdecydowanie lepsze jest skórzane etui lub pierścień i klips do smyczy.leatherman_klips_blk_934855

Jako poszerzenie funkcjonalności do multitoola możemy dokupić kilka innych elementów:

przejściówkę Leatherman Bit Driver Extender (dł. 8,25 cm) umożliwiającą wydłużenie zasięgu wkrętaka. Poprawia ona użycie go w trudno dostępnych lub też ciasnych miejscach – obsługuje ona bity firmy Leatherman jak i tradycyjne sześciokątne,

klips do paska lub ucho do paska,

zestaw Leatherman Bit Kit, tj. 21 dwustronnych końcówek wkrętaków pasujących do gniazd tego modelu

długość (złożonego)- 100 mm

waga to 241 g

Gwarancja  25 lat

podręczna ostrzałka diamentowa DiaSam

podręczna ostrzałka diamentowa DiaSam

szczypce wydłużone płaskie,
szczypce uniwersalne,
przecinacz do kabli,
przecinacz do drutu,
proste ostrze nożowe (wykonane ze stali 420HC),
ząbkowane ostrze nożowe (wykonane ze stali 420HC),
pilnik diamentowy,
pilnik do metalu i drewna,
piła do drewna,
nożyczki,
duży śrubokręt  płaski,
duże gniazdo końcówek,
małe gniazdo końcówek,
2 dwustronne końcówki (mikro i duża),
otwieracz do puszek,
otwieracz do kapsli,
ściągacz izolacji (zawarty w otwieraczu do puszek i kapsli),
dodatkowo miarka cm/”

Na rynku dostępnych jest sporo różnej klasy ostrzałek do tego typu narzędzi, jednak… ostrzałki i technika ostrzenia noży, to temat na oddzielne opracowanie…  już niebawem.

 

 

Uncaught exception: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12)