untitled (14 of 16)
Karpacka Troja. Skansen archeologiczny w Trzcinicy.

Karpacka Troja. Skansen archeologiczny w Trzcinicy.

Anita Gurbisz . Posted in Aktualności, Archeo turystyka, Główna, Okołopodróżniczo 4774 Brak komentarzy

Dawno, dawno temu, w epoce brązu (2100- 1650 p.n.Ch.), za górami, za lasami,  ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej postanowiła wybudować warowną osadę.  Miejsce zostało wybrane idealnie;  wzgórze o stromych, trzydziestometrowych stokach, poniżej rozciągająca się dolina rzeki.

untitled (9 of 16)Trzcinica, bo tak nazywa się miejscowość w południowo- wschodniej Polsce, o której mowa, na nowo przeżywa historię sprzed czterech tysięcy lat. Po wieloletnich badaniach archeologicznych, w miejscu zwanym przez miejscową ludność „Wały Królewskie”,  odkryto pozostałości grodu oraz ponad 160 tys. zabytków. Pewnie niewiele osób wie, iż jest to najstarsza osada obronna z dotąd znanych w Polsce. Jest ona nawet  starsza od wszystkim znanego Biskupina. Ponadto jest to pierwsza w Polsce osada przybyłej na te tereny zza Karpat kultury Otomani-Füzesabony. Ze względu na rangę tego odkrycia oraz wyraźne wpływy śródziemnomorskie miejsce to nazwane zostało Karpacką Troją.

untitled (16 of 16)

Burzliwa historia osady nie końc zy się jednak na kulturze mierzanowickiej i Otomani- Füzesabony. W późniejszych wiekach teren ten zasiedlili Słowianie. Wznieśli oni wielki gród o powierzchni trzech hektarów, otoczony monumentalnymi wałami obronnymi. Jeszcze dzisiaj w niektórych partiach sięgają ponad dziesięć metrów wysokości. To właśnie owo stanowisko nazywane jest „Wałami Królewskimi”.

untitled (6 of 16) (1)

Na bazie odkryć dokonanych w Trzcinicy powstał niepowtarzalny w skali europejskiej skansen archeologiczny. Połączono ze sobą tradycyjną formę muzeum na wolnym powietrzu  z nowoczesną placówką muzealną. Znajdziemy tu salę ekspozycyjną, salę konferencyjną, multimedialną salę edukacyjną dla dzieci oraz przytulną „Salką Małego Odkrywcy” przeznaczoną dla najmłodszych gości skansenu. Celem pomysłodawców było sprawienie, aby milcząca za szkłem gablot archeologia ożyła i przemówiła do zwiedzających zrozumiałym językiem.

untitled (2 of 16)Czy się udało? Wejdźmy i rozejrzyjmy się. Po zakupieniu biletów (13/18 zł, raz w tygodniu wstęp wolny od opłat- w listopadzie 2013 r. dniami wolnymi od opłat są wtorki, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja) zostaniemy zaproszeni na 20-sto minutowy film przybliżający historię. Następnie wraz przewodnikiem zapoznamy się z zabytkami odkrytymi w trakcie badań archeologicznych, ujrzymy rekonstrukcje narzędzi, noszonych strojów i ozdób. Wychodząc z pawilonu, wkroczymy w świat sprzed kilkunastu wieków. Uczucie takie zapewni nam, wiernie odtworzona wg technologii stosowanej w pradziejach, osada u stóp wzgórza. Domy słupowe, zrębowe o ścianach wyplatanych z gałęzi lub trzciny i wylepianych gliną, kryte strzechą. Z wioski otomańskiej krętymi schodami przejdziemy na teren grodziska. Na początku przywitają nas zrekonstruowane wały obronne oraz brama prowadząca do grodu z epoki brązu. Zaraz za nią zlokalizowane są dwie chaty z tejże epoki. Poruszając się po terenie wzgórza,  odnajdziemy miejsce ukrycia skarbu… ale o tym kto i dlaczego go tu ukrył już każdy musi dowiedzieć się sam, odwiedzając skansen ;)

untitled (13 of 16)

Dojazd: Skansen zlokalizowany jest przy drodze krajowej nr 28 na trasie Gorlice-  Jasło. Oddalony od głównej szosy 1 km, dobrze oznaczony tablicami informacyjnymi zarówno od strony Gorlic jak i Jasła. Pod głównym budynkiem znajdziemy bezpłatny duży parking. W sezonie letnim zalecana jest wcześniejsza rezerwacja.

Przydatne linki: http://www.karpackatroja.pl/home.html

Trackback from your site.

Uncaught exception: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12)