httpwww.goryswietokrzyskie.com201208dymarki-swietokrzyskie-20125w8j1053-dymarki
Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi

Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi

Anita Gurbisz . Posted in Aktualności, Archeo turystyka, Główna 4977 Brak komentarzy

Archeologia to nauka mająca na celu odtworzenie przeszłości człowieka, nie tylko jak zwykło się uważać na podstawie wykopalisk, rekonstrukcji ale często nauka ta ucieka się eksperymentów. Śledzenie pewnych  zjawisk i procesów, a zwłaszcza technologii produkcji, jest nieodłącznym elementem poznania i zrozumienia historii wobec braku pisemnych źródeł.

Czy zastanawialiście się kiedyś mając w ręku metalowy przedmiot jak on powstał? Jak wygląda ruda żelaza, czy jak ją przetopić i nadać jej pożądanego kształtu? Pomyśleć , że już od ponad 40-stu lat w świętokrzyskim odbywa się nietuzinkowa impreza plenerowa mająca na celu przybliżenie odpowiedzi właśnie na postawione przeze mnie pytania.  

Zorganizowany po raz pierwszy publiczny wytop żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Tak właśnie narodził się pomysł festiwalu odbywającego się co roku od 1967 r. w Nowej Słupi u stóp Łysej Góry. Uczestnicząc w imprezie będziemy świadkami przedstawienia pełnego cyklu technologicznego produkcji żelaza – od wydobycia i przygotowania rudy, poprzez właściwą redukcję, na obróbce kowalskiej kończąc.

Ulokowanie dymarek  w tym rejonie Gór Świętokrzyskich nie jest przypadkowe. W  pierwszych wiekach po Chrystusie(I-V w. po Chr.), w tzw. okresie wpływów rzymskich funkcjonował tutaj największy poza granicami Imperium Rzymskiego okręg metalurgiczny. Na podstawie opinii badaczy przyjmuje się istnienie ponad 550 000 pieców dymarskich, które wyprodukowały ok. 10 000  ton żelaza.

Nową Słupie warto odwiedzić nie tylko w czasie trwania dymarek świętokrzyskich. Ponad 50 lat temu powstało tutaj Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, natomiast kilka lat temu podjęto inicjatywę utworzenia Centrum Kulturowo−Archeologicznego, które stanowi zaplecze dla badań i pokazów związanych ze starożytnym centrum metalurgii żelaza.

Czas imprezy/wstęp: W tym roku Dymarki Świętokrzyskie odbywają się w dniach 15-17 sierpnia 2014. Ceny biletów:12 zł normalny, 8 zł ulgowy.

Pozostałe atrakcje:

1)     Centrum Kulturowo−Archeologiczne.httpwww.dymarki.pldokumentymapka.pdf

Ceny biletów: normalny – 6 zł, ulgowy – 4 zł,

czynne maj – październik w godzinach 9.00 – 17.00 

2)     Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego

Cena biletów: 6 zł normalny, 3 zł ulgowy,

Czynne :  wtorek-niedziela 9-17

 

Dojazd: Impreza odbywa się w Centrum Kulturowo−Archeologicznym, na ul. Swiętokrzyskiej w Nowej Słupi.

Dymarki Świętokryzskie w Nowej Słupi

Źródło zdjęć oraz przydatne strony www:

 http://www.nowaslupia.pl/kategorie/muzeum

http://www.dymarki.pl/

Trackback from your site.

Uncaught exception: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12)